google_recenze

Velká cena Framaru

FRAMAR NA KOLECH

V roce 1938 František Martínek založil tradici nového cyklistického závodu nesoucího jméno Framar. Stal se z něj druhý nejstarší sprintérský závod na dráze, hned po Velké ceně Paříže. Velká cena Framaru je pořádána každoročně s výjimkou pěti let.

Sám zakladatel závodu byl velkým sportovcem, pěstoval atletiku a cyklistiku. V pozdějších letech se uplatnil jako trenér a masér předních československých cyklistů.

Původní VC Framar se rozšířil o závod žen a o další sprinterské (keirin) a vytrvalostní (omnium, bodovačka, scratch) disciplíny. Současným pořadatelem je Tělovýchovná jednota KOVO, z.s.

Od roku 1941 se Velká cena Framaru jezdí na velodromu v Praze Strašnicích. Na start se za dobu pořádání závodu postavilo a do listiny vítězů Framaru zapsalo mnoho předních závodníků z 22 zemí, včetně mistra světa a olympijského vítěze Antona Tkáče a mistra Evropy Pavla Buráně. V Od roku 2000 je závod zapsán mezi 10 Velkých cen sprinterů světového kalendáře mezinárodní cyklistické unie. GP Framar je zařazen do kalendáře UCI (mezinárodní cyklistické federace), kde sportovci získávají důležité body do výsledkového žebříčku. Na základě těchto bodů se nejlepší sportovci mohou zúčastnit Mistrovství světa a olympiády. Od roku 2023 je závod zařazen do nejvyšší kategorie UCI - Class 1.

Panel vítězů na Velodromu KOVO Praha Třebešín                                  Předávání ocenění vítězům, rok 2000, archiv p. Martínka

Díky sponzorství firmy Framar a dalších cyklistických nadšenců a sponzorů je zachována tradice tohoto závodu a tedy i odkaz jejího zakladatele.

„Jsme hrdí na to, že naší soutěží přispíváme k tomu, aby čeští cyklisté-sprinteři vyrůstali a zlepšovali svoje výkony. Framar zůstane i do budoucna symbolem dlouhodobého snažení, mající za úkol přivést naší závodní cyklistiku na mezinárodní úroveň. Ctíme v tomto směru záměry mého otce“ říká Jiří Martínek, syn zakladatele Velké ceny Framaru.

Vítězové sprintu a Ing. Jiří Martínek, syn zakladatele Velké ceny Framaru a Ing. Jaroslava Mixová, předsedkyně TJ KOVO, z.s.

Ročník 2023

Ve dnech 12. až 13. 5. 2023 se v Praze na Velodromu na Třebešíně konal již 81. ročník Velké ceny Framaru! Účastnilo se ho na 200 dráhařů z dvaceti zemí. Podnik byl poprvé zařazen do kategorie UCI Class 1. Závod sprinterů VC Framaru vyhrál ital Mattia Pedromo, český reprezentant Martin Čechman získal bronz. Za ženy zvítězila polka Marlena Karwacká, Natálie MIkšaníková byla sedmá. Scratch a bodovací závod vyhrál polský jezdec Filip Prokopyszyn, Štěpán Široký byl sedmý a Adam Křenek čtrnáctý. Ukrajinka Tetjana Jaščenková ovládla ženský scratch a bodovací závod australanka Georgia Baker, v obou se umístila naše závodnice Bártová (9. a 10. místo). Italka Miriam Vece vyhrála keirin žen, za Česko byla šestá Natálie Mikšaníková. Keirin mužů vyhrál za Polsko Patryk Rajkowski, náš Dominik Topinka skončil desátý. Omnium vyhrála australanka Georgia Baker a Petra Ševčíková získala krásné stříbro. Za pány byl na prvním místě Marek Volf.

Ročník 2024

Letošní již 82. ročník Grand Prix Framar se koná 10. a 11. května 2024 v Praze na velodromu Třebešín ve Strašnicích. Jedná se o závod nejvyšší kategorie UCI Class 1. Soutěží se opět v Keirin, Omniu, Sprintu, Scratchi a bodovacím závodě. Soutěží jak ženy tak muži. Součástí víkendového závodu je bohatý doprovodný program pro děti i dospělé! Těšit se můžete na závody dětí a dráhové závody masters a dále pak skákací hrad a občerstvení.

Fotografie: Milan Kraus, Ing. Jiří Martínek, Ing. Jaroslava Mixová